William Styron - Sophiina volba

15. března 2015 v 8:54 | Kalypsó |  Knižní recenze
Název: Sophiina volba
Autor: William Styron
Série: ---
Počet stran: 515
Vazba: Pevná s přebalem
Rok vydání: 2009
Nakladatelství: Knižní klub
ISBN: 978-80-242-2473-2
Cena:349,-

Anotace

Rozsáhlý mnohovrstevnatý román začíná okamžikem, kdy se Stingo, mladý jižanský spisovatel, přistěhuje do brooklynského penzionu, aby tam pracoval na svém románu.

Brzy však začne být téměř proti své vůli vtahován do citového dramatu, které se odehrává mezi jeho sousedy, Nathanem a Sophií. Neurotický, přecitlivělý Žid Nathan se zjevně propadá stále hlouběji do zničující duševní choroby a krásná Polka Sophie, která prošla Osvětimí, je navždy poznamenaná prožitým utrpením. Zatímco Stingo sleduje, jak během jediného manhattanského léta a podzimu osudy Sophie a Nathana směřují ke svému nevyhnutelnému tragickému závěru, poslouchá Sophiino vyprávění o minulosti, z něhož se po částech vynořuje děsivý, krutě realistický obraz společenského zla, které páchá nenapravitelné škody na lidské duši.

Autor

Narodil se 11. června 1925 v Newport News ve Virginii. Studoval na Davison College a na Dukeově univerzitě, a než se začal věnovat literární tvorbě, krátce působil jako nakladatelský redaktor. Románová prvotina Ulehni v temnotách (Lie Down in Darkness, 1951, č. 1974), historie postupného tragického rozpadu jižanské rodiny, mu získala literární jméno. Následovala protimilitaristická novela Dlouhý pochod (The Long March, 1952, č. 1965) a román Zapal tento dům (Set This House on Fire, 1960, č. 1973). Ve svém čtvrtém románu Doznání Nata Turnera (The Confessions of Nat Turner, 1967, č. 1972), za nějž získal Pulitzerovu cenu, ale vyvolal jím i vlnu nevole, Styron literárně zpracoval osudy skutečné historické postavy, vůdce černošské vzpoury z roku 1831. Sophiina volba (Sophie´s Choice, 1979, česky poprvé 1984), podle níž byl natočen oscarový film s Meryl Streep v hlavní roli, je jeho zatím poslední velký román. Poté se Styron odmlčel až do devadesátých let, kdy vydal Viditelnou temnotu (Darkness Visible, 1990, č. 1993), otevřenou osobní výpověď o boji s depresí, a povídkový soubor Ráno na pobřeží (A Tidewater Morning, 1993, č. 1995). William Styron zemřel 1. listopadu 2006 na ostrově Martha's Vineyard v Massachusetts.

Moje recenze

Obal je celkem hezký a hlavně výstižný!

Kapitolyjsou hodně dlouhé, ale to nijak nevadí, každou kapitolu jsem přečetla jedním dechem!

Děj je asi známý všem. Ne jednou jsem měla slzy na krajíčku, a to můžu říct, že mě jen tak nějaká kniha nebo film nerozpláče.

I v této knize se však našlo pár úryvků, které mě vyloženě nudily a měla jsem je chuť přeskočit, ale s ohledem na další velmi zajímavé části knihy, které tvořily většinu, se to dá překousnout.

Ilustracekniha neobsahuje.

Úryvek

Sophie, zajíkající se hrůzou, užuž měla na jazyku nějakou tupou odpověď, když jí doktor řekl: "Smíš si nechat jedno děcko."
"Bitte?" vyjekla Sophie.
"Smíš si nechat jedno děcko," opakoval. "Druhé půjde pryč. Které si chceš nechat?"
"Chcete říct, že musím sama zvolit?"
"Jseš Polka, nejsi Židovka. Máš výsadu - máš volbu."
Jakékoliv uvažování jakoby v ní ustrnulo, přestalo. Pak cítila, jak se pod ní podlomila kolena. "Já nemůžu volit! Já přece nemůžu volit!" začala křičet. Dobře se pamatovala, jak se tehdy rozkřičela! Ani mučení andělé nekřičeli tak hlasitě do lomozu pekelných muk. "Ich kann nicht wählen!" vykřikla.
Doktor si uvědomil, že výstup vzbuzuje nežádoucí pozornost. "Neřvi!" poručil jí. "Dělej a řekni, jak ses rozhodla. Vyber jedno, krucihiml, anebo tam pošlu obě. A dělej!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama