Edgar Allan Poe - Démon zvrácenosti

9. dubna 2015 v 19:02 | Kalypsó |  Knižní recenze
http://eshop.knihydobrovsky.cz/files/mod_eshop/produkty/full/d/978-80-86202-45-7_demon-zvracenosti_61629.gifNázev: Démon zvrácenosti
Podnázev: Detektivní a jiné senzační příběhy
Autor: Edgar Allan Poe
Série: ---
Počet stran: 184
Vazba: Pevná s přebalem; vázaná
Rok vydání: 1999
Nakladatelství: HYNEK
ISBN: 80-86202-45-3
Cena: 399,-


Anotace

Edgar Allan Poe, anděl pitvornosti a démon zvrácenosti v jedné osobě, svým dílem tvoří neodmyslitelnou součást světové literatury. Jeho tvorba ovlivnila a inspirovala řadu dalších významných spisovatelů a básníků. Charles Baudelaire v Poeovi spatřoval svého duchovního bratra, předobrazem Sherlocka Holmese je detektiv Dupin a každý, kdo četl Marťanskou kroniku, si jistě vybaví koniášovskou postavu marně třesoucí rolničkami na kašpárkovské čepičce. Již po generace patří k "dobrým mravům" Poea číst - vždyť jinak by se člověk mohl vystavit fatálnímu nebezpečí pramenícímu z neznalosti. E. A. Poe nebyl inspirací pouze literátům, jeho povídková tvorba představovala a stále představuje výzvu pro řadu výtvarníků. Tento výbor povídek doprovázejí ilustrace Jaroslava Róny, předního českého malíře a sochaře, který se Poea chopil s nadšením sobě vlastním a jeho ilustrace dotváří temnou atmosféru Poeova literárního světa.

Autor

Edgar Allan PoeAmerický romantický básník, prozaik, literární teoretik a esejista. Autor fantastických a mystických příběhů, zakladatel detektivní literatury a novelistické tvorby. Jeho poezie je založena na přesných estetických principech, je pro ni typické téma smrti krásné ženy, působivá obraznost, hudebnost a symboličnost. Ačkoliv zachycuje především zjitřené city a nálady, Poe ve svém eseji doložil, že jeho poezie vznikla na základě racionálního principu, přesně odvažujícího dávky smutku, melancholie a tragické ironičnosti.

Poe je však také mistrem krátké prózy. Jeho první tištěná próza je založena na postupné kumulaci hrůz během námořní výpravy. Na malé ploše jsou okamžiky hrůzy předváděny v povídkách, které jsou považovány za předchůdce moderních hororů. Mistrovsky je v nich zachycen stav vypravěčovy mysli, jemuž odpovídá i jeho okolí. Jiné povídky lze považovat za první ukázky science fiction, důležitou součástí jeho díla jsou však i povídky humoristické. Pro deduktivní a přísně logický postup Poeových hrdinů při odkrývání tajemství jsou jeho povídky považovány za první detektivky a francouzský vyšetřovatel Dupin za prvního "velkého detektiva". Poe značně ovlivnil evropskou literaturu, zejména francouzské symbolisty.

Moje recenze

Na obalu je právě zachycena perokresba démona zvrácenosti, jinak je vcelku obyčejný.

V knize je 9 povídek, tedy i 9 kapitol.

Opět je každá povídka naprosto jiná, originální a děsivá.

Ačkoliv je psána starším jazykem, není těžké se s příběhem ztotožnit.

Kniha žádné ilustrace neobsahuje.

Úryvek

…je to vlastně nutkání bez pohnutky, nemotivovaná pohnutka. Poslušni těchto popudů jednáme bez srozumitelného účelu…jasné vědomí nesprávnosti nebo pochybenosti našich skutků bývá nezvladatelnou a jedinou silou, jež nás často dohání k tomu, abychom skutek provedli. A toto nepřekonatelné nutkání páchat zlo pro zlo samo nelze analyzovat, nelze je rozkládat na podružné složky. Je to prazákladní, primární podnět - prostě elementární.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama