Soheir Khashoggi - Dětí se nevzdám

10. května 2015 v 14:39 | Kalypsó |  Knižní recenze
Dětí se nevzdámNázev: Dětí se nevzdám
Podnázev: ---
Autor: Soheir Khashoggi
Série: ---
Počet stran: 296
Vazba: Pevná s přebalem, vázaná
Rok vydání: 2003, ČR 2005
Nakladatelství: Klokan
ISBN: 80-7362-150-9
Cena: od 77,-


Anotace

Román pro ženy je dramatickým příběhem americké matky, manželky jordánského muslima, která se pevně rozhodla získat nazpět své unesené děti.

Děj se odehrává v New Yorku po teroristickém útoku v září 2001, kdy se pronikavě změnil vztah americké veřejnosti k islámským přistěhovalcům. Manželství hrdinky, pocházející ze smíšeného irsko-libanonského manželství, a jejího muže z bohaté jordánské rodiny, je vyrovnané a zdánlivě bez problémů, manželé se po konfliktu se starším synem upínají na své dvě další malé děti. Jednoho dne ale bez nejmenšího varování odveze manžel dvojčata natrvalo do Jordánska k prarodičům, aby je tak uchránil před vlivy amerického způsobu života. Šokovaná žena začne okamžitě jednat, zjistí ale, jak těžké je zákonným způsobem dostat děti zpět do své péče. Přežívá jen díky podpoře dvou kamarádek, které sice samy zápasí s různými osobními problémy, ale jsou vždy ochotné jí jakkoliv pomoci. Odjíždí do Jordánska a po setkání s dětmi plánuje únos, nakonec se jí ale podaří s manželem dohodnout, že dvojčata rozdělí a s otcem zůstane syn. Ani to však není řešení a nakonec manželé dospějí k závěru, že v zájmu dětí budou dvojčata nadále žít s matkou v New Yorku a oba rodiče se jim i po rozvodu pokusí vštípit pocit jistoty a bezpečí.

Autor

Soheir KhashoggiAutorka se narodila v Egyptě ve významné rodině. Její otec byl lékařem saúdského krále. U svých šesti dětí přísně dbal na dobré vzdělání na kvalitních anglických školách přímo v Egyptě, současně jim však vštěpoval i tradiční muslimské hodnoty. Později otec přinutil Soheir ke sňatku s libanonským lékařem, manželství však nebylo šťastné, a tak Soheir utekla i s prvorozenou dcerou do Londýna. Podruhé se vdala z lásky, nicméně tento svazek po deseti letech rovněz ztroskotal. Soheir pak vychovala své čtyři dcery sama. Žije v New Yorku a využívá vlivu a možností, aby poukázala na postavení žen v arabském světě. Účastní se celosvětových konferencí a byla mluvčí mezinárodního Ženskéhosvětového fóra proti násilí, založeného španělskou královnou Sofií. V Saúdské Arábii jsou její knihy zakázány, neboť v nich otevřeně hovoří o palčivých tématech souvisejících se situací žen v arabském světě.

Moje recenze

Kniha je rozdělena na 61 poměrně krátkých kapitol.

Zamilovala jsem se do této knihy! Je popsána velmi dopodrobna, jsou tam všechny myšlenkové pochody matky...asi si to nikdo z nás neumí představit, dostat se do takové situace.

Kniha žádné ilustrace neobsahuje.

Úryvek

"Karime!" Byl to spíš srdceryvný výkřik než oslovení. "Panebože, cos to udělal?" vzlykala do sluchátka. "Jaks mi to mohl udělat?"
Povzdechl si. "S tebou to nemá nic společného - a an se mnou. Udělal jsem to pro naše děti. Snažil jsem se ti vysvětlit - "
"Vysvětlit?" vykřikla. "Jak chceš vysvětlit matce, že jí bereš děti?"
Opět si povzdychl.
"Dino, prosím tě... Teď o tom s tebou nebudu diskutovat. Chtěl jsem tě jen ujistit, že děti jsou v pořádku a že - "
"Chci s nimi mluvit," vyhrkla. "Chci -"
"Teď ne, Dino. Jsou unavené a Fatma je dala spát. Slibuji, že zase brzo zavolám, a pak s nimi můžeš mluvit."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama